Quantcast
Channel: UPJS Kosice
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4975

Pavol Jozef Šafárik

$
0
0

 

 

Pavol Jozef Šafárik
preslávená osobnosť Európy

 

(13. 5. 1795 – 26. 6. 1861)


Pavol Jozef Šafárik (1795 - 1861) sa narodil v Kobeliarove, v malej dedinke blízko miest Rožňava a Dobšiná, kde študoval.

V roku 1815 ukončil základné vzdelanie na Evanjelickom lýceu v Kežmarku s vyznamenaním. V tomto meste, kde sa miešali rôzne národnosti, si P. J. Šafárik upevnil svoje národné cítenie a vydal svoju prvú prácu - zbierku poézie – “ Tatranská múza s lýrou slovanskou”.

V rokoch 1815 – 1817 študoval teológiu na univerzite v Jene. V súvislosti so študijným programom navštevoval i semináre z histórie, filozofie, prírodných vied. Roky strávené na univerzite vyústili do celoživotných štúdií histórie, filozofie, poézie i folklóru slovanských národov,  ktorým prejavoval svoj hlboký obdiv.

Po krátkom čase strávenom v Bratislave uspel ako najlepší na miesto riaditeľa na Ortodoxnom Gymnáziu v Novom sade (Juhoslávii) .

Od roku 1819 počas obdobia 14 rokov dosiahol úspechy v oblasti vzdelávania, vedy, literatúry, ale i šťastie v osobnom živote (v r. 1825 sa oženil s Júliou Ambrózy, s ktorou mal neskôr 11 detí). V tomto období sa dostal i do ťažkostí s osobnosťami rakúsko – uhorského impéria a postretli ho i osobné tragédie (choroby a smrť detí).

V roku 1833 prijal ponuku na miesto riaditeľa Univerzitnej knižnice v Prahe. Tu žil, pracoval i umrel. Výsledkom jeho aktivít boli vo veľkom rozsahu výskum a publikovanie a vydávanie jeho prác zameraných na históriu slovanských národností v časopisoch.

V Prahe sa nedržal bokom od politiky – jeho buričský príspevok na Slovanskom zjazde v roku 1848 bol považovaný za takpovediac “punc” v boji Slovanov za vlastnú nezávislosť.

P. J. Šafárik, syn skromných rodičov, pochádzajúcich z malej slovenskej dedinky, vydal počas svojej plodnej tvorby 19 kníh a sérií štúdií, prekladov a recenzií. Šafárik bol vzdelaným vedcom už počas svojho života – získal cenu čestného člena vo vzdelaných vedeckých spoločnostiach v rámci celej Európy.

Naša univerzita nie je hrdá len na to, že nosí meno tohto človeka, ale i na to, že koná v zmysle jeho myšlienok spolupráce a tolerancie, ktoré sa zakladajú na nezávislosti národov a autonómie vzdelaných ľudí.

Pamätný dom Pavla Jozefa Šafárika s pamätnou tabuľou,
odhalenou v roku 1922

 

Zrekonštruovaná budova Pamätného domu  P. J. Šafárika v Kobeliarove


Časť stálej expozície

 

   

 

Denník P. J. Šafárika

 

Oslavy jubilea - 200 rokov narodenia P. J. Šafárika
 
 

   

Pamätná tabuľa P. J. ŠafárikaPamätná medaila UPJŠ

 

Insígnie UPJŠ

  

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4975