Quantcast
Channel: UPJŠ Košice
Viewing all 4983 articles
Browse latest View live

60 rokov UPJŠ - Zoznam jednotlivcov ocenených Zlatou medailou

$
0
0
  1. Prof. RNDr. Slavko Chalupka, CSc.
  2. Prof. RNDr. Dušan Podhradský, DrSc.
  3. Prof. h. c. prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc.
  4. Prof. MUDr. Ladislav Mirossay, DrSc.
  5. Prof. h. c. doc. JUDr. Mária Bujňáková, CSc.
  6. Prof. PhDr. Ladislav Lovaš, CSc.
  7. Doc. JUDr. Gabriela Dobrovičová, CSc.
  8. Prof. RNDr. Juraj Černák, DrSc.
  9. Prof. JUDr. Alexander Bröstl, DrSc.
  10. Prof. JUDr. Peter Vojčík, CSc.
  11. Prof. MUDr. Juraj Bober, CSc.
  12. Prof. MUDr. Igor Šulla, DrSc.
  13. Prof. MUDr. Mária Frankovičová, PhD.
  14. Prof. JUDr. Ján Husár, CSc.
  15. Prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc.
     

 


60 rokov UPJŠ - Zoznam inštitúcií ocenených Zlatou medailou

$
0
0
  1. Univerzita Komenského v Bratislave
  2. Technická univerzita v Košiciach
  3. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
  4. Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach
  5. Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s.
     

 

Profesia days Košice

Nórska delegácia na pôde Rektorátu UPJŠ v Košiciach

$
0
0

V stredu 25. septembra 2019 navštívila Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach deväťčlenná skupina zástupcov lokálnych samospráv, univerzity, štátnej agentúry i mládežníckych organizácií zo severnej časti Nórska z miest Kirkenes, Tromsø a Bodø.

Stretnutie sa uskutočnilo v zrekonštruovanej Veľkej zasadačke Rektorátu UPJŠ v Košiciach za účasti prorektorky pre zahraničné vzťahy doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD. Účelom stretnutia bolo vzájomné predstavenie zástupcov organizácií, ktorých pracovné zameranie a činnosť môže byť predpokladom pre budúcu medzinárodnú spoluprácu, prípravu spoločných projektov, či hľadania vzájomnej inštitucionálnej  podpory. 

Po úvodnom vzájomnom predstavení hostí a hlavných cieľov, poslania a zamerania UPJŠ prebehla diskusia o problémoch regiónov východného Slovenska východného Slovenska i severného Nórska, napr. odchod talentovaných mladých ľudí do inej časti krajiny alebo do zahraničia, bariéry spojené s prekonávaním schengenskej hranice, internacionalizácia a vytváranie medzinárodného pracovného prostredia a ďalšie. Pozitívom bola ochota nórskych partnerov zdieľať ich skúsenosti a know- how priamo na pracovnom stretnutí ako aj otvorenosť diskutovať o možnostiach budúcej spolupráce.
 

Extrapolácie 2019

$
0
0

Extrapolácie sú podujatím, ktoré sa každoročne organizuje v slovenských mestách tak, že jedno z nich sa stane hlavným mestom. Hlavné mesto informatiky na Slovensku je dominantné v prezentácii svojej vlastnej úrovne, svojich možností a schopností, ale aj svojich problémov. Organizuje prezentácie čo najširšieho počtu IT organizácií vo svojom meste a regióne. Podujatia sa zúčastňujú aj ostatné slovenské mestá. Ich zapojenie dokazuje celoslovenskú úroveň Extrapolácií.

Pre rok 2019 sú hlavným mestom Košice a v rámci Extrapolácii 2019 sa uskutoční Popoludnie s informatikou na UPJŠ.

Celý program Extrapolácii 2019

Case-based learning and virtual cases to foster critical thinking skills of students

$
0
0

Názov projektu: Case-based learning and virtual cases to foster critical thinking skills of students

Skratka projektu: CLEVER

Koordinátor projektu na UPJŠ:  doc. Ing. Jaroslav Majerník, PhD.

Koordinátor projektu:  UNIVERSITATEA DE MEDICINA ȘI FARMACIE GRIGORE T.POPA DIN IAȘI 

http://www.htwk-leipzig.de/de/

Projektoví partneri:

  • Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Lekárska fakulta (Slovak Republic)
  • Masarykova univerzita (Czech Republic)

Trvanie projektu: 2018–2021

Annotation: Medical practice represents a highly specific professional activity. It requires a very distinct set of skills and, most important, the ability to bring them together. In real practice, the clinical professionals execute a complex cognitive algorithm in order to synthesize a wide range of data and to provide a minimal risk/maximal efficiency solution for every particular case. In order to achieve a good training of medical students towards this goal, the teaching and learning processes require a different approach - significantly more complex than the traditional information feeding.

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/eplus-project-details/#project/2018-1-RO01-KA203-049412

Aktivity UNIPOCu v roku 2019

Kariérová polhodinka

$
0
0

    Kariérová polhodinka je novým formátom, ktorý UNIPOC spustil v akademickom roku 2018/2019. Študenti mali v letnom semestri možnosť navštíviť spolu päť krátkych, ale efektívnych prednášok s diskusiou na rôzne témy v oblasti kariéry, pričom každú kariérovú polhodinku navštívili hostia z praxe. Tému „Tímová práca“ predstavila spoločnosť LYNX, digitálnym kompetenciám sa venovali odborníci z Centra celoživotného vzdelávania a podpory projektov UPJŠ, ktorí zároveň študentom predstavili možnosť získania medzinárodných certifikátov, tému „Prezentačné zručnosti“ predstavil expert zo spoločnosti AT&T, prípravu na Deň kariéry mali na starosti poradkyne z UNIPOC a na záver semestra sa téme dobrovoľníctva venoval predseda Rady mládeže Košického kraja, Marián Švekuš. Krátke video z podujatí, je k dispozícii tu.


Nauč sa učiť

$
0
0

    Unikátny workshop o tom, ako sa učiť efektívne a bez pocitu sebatýrania. Počas hodiny a pol sme sa venovali viacerým témam. Začali sme tým najdôležitejším, a to ako vlastne proces učenia prebieha a čo všetko ho ovplyvňuje. Vyvrátili sme si niekoľko mylných predstáv o učení, napr. že je dobré učiť sa bez prestávok, dookola si text, či učiť sa nárazovo pred skúškou. Vysvetlili sme si dôležitosť plánovania učenia, či písania záverečných prác a predstavili viacero tipov na nové techniky učenia sa a práce s textom. Nezabudli sme ani na technológie a ich využitie pri učení sa, či už ide o rôzne aplikácie, online kurzy alebo hry. V závere účastníci dostali dotazníky, ktorými mohli zistiť svoj preferovaný učebný štýl a taktiež zhrnutie všetkých praktických tipov, ktoré odzneli počas workshopu.

ŽivoToPíš

Deň kariéry

$
0
0

    Pracovný trh prechádza od počiatku milénia výraznými zmenami. Vplýva naň globalizácia, technologický pokrok či automatizácia, ktoré majú za následok zánik istých profesií, ale na druhej strane vznik nových. Ešte pred desiatimi rokmi neexistovali profesie ako napr. influencer, marketér, manažér sociálnych sietí, vývojár aplikácií, no dnes sú bežnou súčasťou pracovného trhu. Nielen o týchto profesiách, ale aj o influencer marketingu, digitálnych zručnostiach či možnostiach zamestnať sa v 21. storočí sa dozvedeli viac záujemcovia na Dni kariéry 2019. Jeho tretí ročník organizovala Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a Univerzitné poradenské centrum (UNIPOC) v stredu 10. apríla 2019 v univerzitnom areáli na Moyzesovej 9 v Košiciach.

    Téma podujatia, „práca budúcnosti“, sa niesla celým programom. Deň kariéry začal pracovnými raňajkami vedenia univerzity, dekanov fakúlt a študentov so zástupcami jednotlivých spoločností. Témou boli aktuálne otázky zamestnávania mladých ľudí a vytváranie stážových pozícií pre študentov. Novinkou bol grafický záznam a grafická facilitácia prebiehajúcej diskusie.

    Súčasťou podujatia bol aj zaujímavý program plný inšpiratívnych hostí. Všetci hostia reprezentovali „prácu budúcnosti“, pracujú u moderného zamestnávateľa, majú novodobú pracovnú pozíciou alebo inovatívnu formu pracovného úväzku, resp. podnikania. Program otvorila Mária Sofia Takáčová, ktorá pracuje v Google Slovensko, konkrétne pre iniciatívu Grow with Google. Študentom priblížila zručnosti dôležité pre budúcnosť na trhu práce a otvorila dôležitú otázku, či sme na budúcnosť vôbec pripravení. Nasledoval Jakub Szepesgyorky (Change Your Self), ktorý pútavo hovoril o tom, ako cestovanie a spoznávanie dokáže človeku otvoriť nové cesty v živote. Študentov zaujala aj grafická facilitátorka Gabriela Fábryová, ktorá na podujatie priletela priamo z Paríža, kde pracuje ako freelancer. Paula Pastirčáková zo spoločnosti GymBeam porozprávala študentom o influencer marketingu, aké je to komunikovať a tvoriť reklamu s ľuďmi, ktorých na sociálnych sieťach sledujú tisíce fanúšikov. Päticu inšpiratívnych hostí uzavrel Tomáš Slebodník zo známej košickej spoločnosti KERE (tiež Bikere, Babetta a Kroy), ktorý reprezentoval inovatívny prístup v podnikaní.

    Pre viac ako 300 študentov bol tento veľtrh pracovných príležitostí výbornou možnosťou stretnúť sa a porozprávať s potenciálnymi zamestnávateľmi, ako aj dozvedieť sa viac o aktuálnych požiadavkách na pracovnom trhu. Tí, ktorí si so sebou priniesli svoj životopis, sa v prípade záujmu mohli na otvorené pracovné pozície priamo hlásiť. Na Dni kariéry 2019 sa prezentovalo spolu 20 zamestnávateľov, medzi nimi spoločnosti ako AT&T, Zbor väzenskej a justičnej stráže, LYNX – spoločnosť s ručením obmedzeným, Úrad pre verejné obstarávanie, AffinityAnalytics, Svet zdravia, FPT, Lidl, AGEL SK, Nemocnica Košice - Šaca 1. súkromná nemocnica, LafargeHolcim EBS, VISTA a mnohí ďalší.

Posledné prázdniny, prvé povinnosti

$
0
0

    V máji 2019 sa v budove Minerva uskutočnil workshop pre budúcich/súčasných absolventov a doktorandov, kde mali príležitosť dozvedieť sa čo ich čaká a neminie po ukončení štúdia na VŠ. Workshop bol zameraný na témy ako: povinnosti voči Zdravotnej poisťovni + dokumenty, povinnosti voči Sociálnej poisťovni + dokumenty, povinnosti voči Úradu práce – podpora študentov v nezamestnanosti: príspevky, absolventská prax, možnosti + dokumenty, výhody a nevýhody samoplatcu, denné a externé štúdium rozdiely a poistné, koniec štúdia - jeho prerušenie a zdravotné poistenie, doktorandské štúdium, čo potrebujem pri nástupe do zamestnania. Zároveň bolo uvedených niekoľko praktických príkladov a otázok-odpovedí na konkrétne situácie. Účastníci na workshop reagovali veľmi pozitívne, mali množstvo otázok, čím potvrdili svoj záujem o túto aktuálnu tému. „Zhrnutie všetkého, čo potrebujem vedieť po ukončení VŠ. Workshop splnil moje očakávania nadpriemerne“– spätná väzba účastníčky. Workshop spolu absolvovalo 16 študentov a plánujeme ho organizovať pravidelne, vždy koncom akademického roka.

UVP MediPark na Biochemických dňoch 2019

$
0
0

V dňoch 21.-24.9. sa konala konferencia Biochemické dni 2019, na ktorej UVP MediPark nemohol chýbať. Na tomto podujatí nás zastupoval náš pán riaditeľ prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., ktorý odprezentoval príspevok na tému: „UVP MEDIPARK – INOVÁCIE V DIAGNOSTIKE A LIEČBE“.

Táto konferencia bola organizovaná Slovenskou spoločnosťou pre biochémiu a molekulárnu biológiu (člen FEBS a IUBMB) v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácii SR a Fakultou chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Program tohto podujatia prebiehal formou plenárnych podujatí, rokovaní v sekciách a posterovou sekciou, pričom okruh tém bol nasledovný:

  • „OMICS“ – systémová biológia – od štruktúry k funkcii
  • Biomedicína - od molekúl k lôžku pacienta
  • Aplikovaná biochémia a biotechnológie – od vedy k technológii
  • Transfer technológií a duševné vlastníctvo
  • Vzdelávanie v biochémii a molekulárnej biológii – mladí výskumníci

 

Oznam o zatvorení LK

Kariérová polhodinka

$
0
0

Pozývame Vás na krátke, ale efektívne prednášky v príjemných priestoroch kaviarne Minerva s diskusiou na rôzne témy v oblasti kariéry. Zvyčajne za účasti hostí z praxe.

Témou 1. kariérovej polhodinky (1.10.2019) bude tvorba CV a motivačného listu.
Témou 2. kariérovej polhodinky (5.11.2019) bude Pracovný pohovor.
Témou 3. kariérovej polhodinky (3.12.2019) budú Linked In a sociálne siete.

Na toto podujatie sa nemusíte prihlasovať, stačí prísť. Pozvite aj spolužiakov! Vždy prvý utorok v mesiaci.

 


Podnikni niečo!

$
0
0

Počas troch dní budú môcť účastníci rozmýšľať o vlastnom kariérnom smerovaní, testovať budú svoj podnikateľský potenciál a svoje silné/slabé stránky. Spoločne budú uvažovať o výhodách (ale aj nevýhodách) podnikania, naučia sa vnímať podnikateľské príležitosti a na základe svojho nápadu si vypracujú podnikateľský plán. Ten na záver odprezentujú a získajú spätnú väzbu ohľadne jeho realizovateľnosti.

Tréningový program prebieha formou rôznych aktivít, prezentácií, brainstormingu, skupinových úloh či diskusií s hosťami – lokálnymi podnikateľmi, ktorí predstavia svoj podnikateľský príbeh a ponúknu praktické tipy ohľadne podnikania na Slovensku. Program je určený nielen študentom, ktorí podnikať chcú, ale aj tým, ktorí o podnikaní nikdy neuvažovali a chcú sa o ňom dozvedieť viac.

Prihlásiť na tréningový program sa môžete tu.

 

Výmenné programy v USA a ich absolventi

Spomienkový seminár k 100. výročiu narodenia profesora Juraja Daniel-Szabóa

UPJŠ na EAIE 2019 v Helsinkách

$
0
0

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika sa zúčastnila výstavy a konferencie vzdelávania EAIE, ktorá sa tento rok konala vo fínskych Helsinkách, v termíne od 24. do 27.9. 2019. Na tomto podujatí sa zúčastnilo viac ako 6200 účastníkov z 95 krajín sveta.

Našu univerzitu zastupovala prorektorka pre marketing a vzťahy s verejnosťou doc. JUDr. Regina Hučková, PhD. a pracovníčka referátu pre zahraničné vzťahy PhDr. Zuzana Szattlerová. Počas štyroch dní plných workshopov, prednášok a brainstormingu bol priestor na prezentáciu univerzity v stánku SAIA s názvom Study in Slovakia. Stretnutia s partnerskými univerzitami a potencionálnymi partnermi prebiehali v rušnej atmosfére tohto veľkolepého podujatia. Veríme, že naša aktívna účasť bude prínosom pre ďalší rozvoj spolupráce so zahraničnými univerzitami v rôznych oblastiach štúdia a vedeckého výskumu.

Odborná asistentka Ústavu matematických vied je druhou najproduktívnejšou ekonómkou pôsobiacou na Slovensku

Viewing all 4983 articles
Browse latest View live