Quantcast
Channel: UPJS Kosice
Viewing all 4977 articles
Browse latest View live

Zameranie

$
0
0

Nanomedicína
Nádorové ochorenia predstavujú obrovský zdravotný, psychický a sociálny problém pre pacientov, ich okolie
i celú spoločnosť. Zmena životného štýlu, prostredia a nárast vekového priemeru ľudskej populácie spôsobujú, že počet ochorení a nových onkologických prípadov sa neustále zvyšuje. Výskum realizovaný v CIB v oblasti nanomedicíny rieši závažný problém spojený s chemoterapiou, konkrétne s jej nežiadúcimi vedľajšími účinkami, a je zameraný na dva základné prístupy riešiace tento problém:

  1. Vývoj selektívneho nanotransportného systému pre cielený transport protinádorových liečiv.
    Hlavným cieľom zamerania je vývoj novej generácie transportných systémov schopných efektívne prenášať dostatočné množstvo liečiv a vyznačujúcich sa silnou afinitou pre väzbu so špecifickými receptormi nachádzajúcimi sa na povrchoch nádorových buniek. Takto dizajnovaný transportný systém liečiv má potenciál byť efektívne modulovateľný aj pre mutované nádorové receptory jednotlivých pacientov, čím môže prispieť k personalizovanej liečbe nádorovýchochorení.
  2. Fotodynamická terapia rakoviny (PDT)
    Hlavným cieľom tohto zamerania je popis mechanizmov bunkovej smrti vyvolanej fotodynamickou akciou a na jeho základe návrh zefektívnenia PDT na bunkovej úrovni. Následne, na základe poznatkov získaných na bunkovej úrovni, navrhnúť protokoly PDT na úrovni modelového systému CAM (membrána kuracích embryí), úrovni in vivo (zvieracie modely) s možnou aplikáciou v selektívnej liečbe nádorových ochorení u ľudí.

Proteínové inžinierstvo
- vývoj a výskum proteínov používaných pri biologickej liečbe
Výskum v tejto téme je orientovaný na vývoj a charakterizáciu proteínov a enzýmov s novými vlastnosťami, vhodnými pre medicínske, diagnostické a biotechnologické aplikácie. Vývoj nových proteínov/enzýmov s požadovanými vlastnosťami bude založený na využívaní „state-of-the-art“ techník racionálneho dizajnu mutácií v týchto biomakromolekulách a tzv. evolučných metód, ako sú displej (ribozomálny a kvasinkový) technológie. Špeciálny dôraz bude
kladený na výskum a vývoj proteínov na báze DARPinov a monoklonálnych protilátok, ktoré sú úspešne používané pri biologickej liečbe pacientov. Tieto proteíny sú schopné špecificky a s vysokou afinitou rozpoznávať charakteristické epitopy komplexných proteínov, napr. špecifické receptory na rakovinových bunkách, ako aj jednoduchých an/organických ligandov. Novovytvorené proteíny budú následne využívané na diagnostické a medicínske účely, napr. detekcia špecifických receptorov na tkanivách a cielený transport liečiv do postihnutého tkaniva.

Starnutie a oxidačný stres
Výskumné zameranie „Starnutie a oxidačný stres“ v sebe zahŕňa dve vzájomne sa dopĺňajúce oblasti: molekulovú bioenergetiku bunkového dýchania a bioenergetiku bunky a oxidačný stres. Tieto oblasti pokrývajú širokú škálu moderného bioenergetického výskumu počnúc štúdiom spriahnutia elektrónového a protónového transportu, určenia princípov pre pumpovanie protónov cez biologické membrány a kontroly elektrónového transportu v komplexoch
dýchacieho reťazca, cez skúmanie vzťahu produkcie reaktívnych kyslíkových molekúl a štruktúrnou kompaktnosťou a funkčnosťou mitochondrií, identifikáciu faktorov, ktoré regulujú a kontrolujú oxidačno-antioxidačnú rovnováhu v bunkách, až po poznanie a pochopenie mechanizmov bunkovej smrti spojenej so zmenami štruktúry a funkcií mitochondrií. Výskum v týchto oblastiach prináša v súčasnosti mnohé poznatky, ktoré môžu prispieť k objasneniu fundamentálnych otázok týkajúcich sa procesu starnutia a sním súvisiacimi mechanizmami vzniku a priebehu mnohých závažných ochorení (predovšetkým nádorové ochorenia a neurodegeneratívne
ochorenia).

Životné prostredie
V tejto témesa zaoberáme vývojom spoľahlivých a citlivých metód na detekciu veľmi nízkych koncentrácií liečiv v biologickom prostredí, ako aj polutantov životného prostredia vo vode a potravinách. Zameriavame sa na vývoj nano-senzorov založených na modifikovaných kovových povrchoch (predovšetkým strieborných a zlatých) vhodných na detekciu nízkych koncentrácií molekúl metódou povrchovo zosilnenej Ramanovej spektroskopie (SERS). Výskum v tejto oblasti je úzko koordinovaný s činnosťou startupu SAFTRA Photonics s.r.o, ktorý získal v roku 2017 významný medzinárodný projekt v rámci výzvy SME - H2020. Tento projekt je venovaný vývoju a optimalizácii nano-čipu na detekciu nízkych koncentrácií organochloridových pesticídov vo vode a potravinách.


Projekty

Publikácie

Zameranie

$
0
0

Personalizovaná medicína
Hoci sa dnešná diagnostika opiera o moderné smery genomiky, proteomiky, metabolomiky, bioinformatiky či metódy molekulovej a bunkovej biológie, mnohí onkologickí pacienti stále zomierajú kvôli neskorej, nesprávnej alebo nepresnej diagnostike. Podľa amerického celonárodného prieskumu 400 prestížnych onkologických špecialistov, podiel nesprávnej a nepresnej diagnostiky dosahuje hodnotu 28%, pri niektorých typoch rakovín dokonca viac než 50% (napr. rakoviny prsníka, lymfatických ciev, sarkómy). Hlavnými príčinami sú chýbajúci biomarker, nesprávna charakteristika rakoviny, nevhodná patológia tkaniva kvôli limitujúcim diagnostickým technológiám, neadekvátna genetická a genomická informácia prístupná v čase diagnózy. No najväčším problémom dnešnej diagnostiky nádorových ochorení naďalej zostáva skutočnosť, že špecifický biomar11 Technologický a inovačný park UPJŠ Technology driven — human oriented ker nie je možné presne kvantifikovať a tým správne nastaviť terapiu, ktorá sa výsledne stáva nepresnou a neúspešnou.

  1. Personalizovaná diagnostika
    Prvým cieľom programu pre personalizovanú medicínu je preto vyvinúť skoré, presné, špecifické, kvantifikovateľné, multiplexné, ľahko dostupné a lacné diagnostické testy, ktoré by dopomohli k efektívnemu a úspešnému liečeniu nádorov a prevencii rakoviny. Princípom bude kvantifikácia (vizualizačná a sekvenačná) všetkých 3 základných biomarkerov (DNA, RNA a proteín), ako aj ich simultánna vizualizácia. CETCM sa bude opierať o vývoj nových a moderných diagnostických biotechnológií prepojením chémie nukleových kyselín, biochémie, genomiky, proteomiky, bioinformatiky, molekulovej biológie, patológie a medicíny s využitím špičkovej mikroskopie s vysokým rozlíšením a 3D vizualizácií biopsií, či už jedinej bunky alebo mikroskopického genómu v jadre bunky, nových sekvenačných technológií a iných metód vrátane qPCR, DNA microarray, FACS, Elisa.
  2. Personalizovaná terapia
    Druhým cieľom programu pre personalizovanú medicínu je vyvinúť moderné onkologické liečebné prístupy opierajúc sa o výstupy z farmakogenetiky a farmakogenomiky, vývoja génových a vírusových terapií (vrátane vývoja nových generácii iRNA liekov a CRISPR/Cas9 moderných génových terapií), nových radiačných terapií, objavovania nových liekov (zahŕňajúc fenotypové skrínovanie, aplikácií nových liečiv (zahŕňajúc nanotechnológie).

Regeneračná medicína
Oblasť regenerácie tkanív a orgánov a výskum kmeňových a somatických buniek z hľadiska ich terapeutického potenciálu je v poslednej dekáde jednou z najviac študovaných, rozvíjaných – a zdá sa – aj najatraktívnejších medicínskych tém, s perspektívouširokého využitia v praktickej medicíne. Regeneračná medicína a bunková terapia predstavujú v súčasnom biomedicínskom výskume „horúce“ témy. Princípy regeneračnej medicíny sú vo všeobecnosti založené na použití autológnych alebo alogénnych somatických alebo kmeňových buniek, molekúl z nich odvodených, na genetických manipuláciách buniek, pokrokových tkanivových a orgánových náhradách. Výskum v tejto oblasti je svojou povahou silne interdisciplinárny. Viaceré metódy bunkovej terapie boli skvalitnené implementáciou bioinžinierskych princípov do celého konceptu, čím sa odkryl rad nových možností interakcií buniek s orgánmi, tkanivami, bunkami, s materiálmi vyrábanými bioaditívnymi postupmi, 3D tlačou. Takto pripravované tkanivové náhrady je možné personifikovaným spôsobom aplikovať pri regenerácii tkanív a veľmi perspektívne aj pri tvorbe nových orgánov.

  1. Program transplantácie pankreatických ostrovčekov
    Cieľom tejto aktivity je v spolupráci s Ústavom polymérov SAV v Bratislave a CellTrans Inc. v Chicagu iniciovať a udržať program transplantácie pankreatických ostrovčekov na Slovensku. Tento program zaradí Slovensko medzi približne 40 transplantačných DM1 transplantáciou pakreatických ostrovčekov v rámci komplexnej starostlivosti o diabetického pacienta zameranej v prvom rade na diabetikov s labilnou metabolickou kontrolou DM a častým výskytom hypoglykémie, prípadne poruchou vnímania hypoglykémie. Popri základnom cieli, t.j. zavedení terapie DM1 transplantáciou pakreatických ostrovčekov, bude ďalším cieľom pripojenie sa k výskumu možnosti transplantácie enkapsulovaných pankreatických ostrovčekov bez nutnosti podávania imunosupresív.

Neurovedy
V oblasti neurovied sa zameriavame predovšetkým na skupinu neurodegeneratívnych ochorení, ktoré sa so starnutím populácie stávajú čoraz závažnejším medicínskym a finančným problémom spoločnosti. V súčasnosti je možná diagnostika týchto ochorení až v pomerne neskorých symptomatických štádiách ochorenia, čo vzhľadom na pokročilosť degeneratívnych zmien v mozgu výrazne limituje používanie efektívnej neuroprotektívnej resp. ochorenie modifikujúcej terapie. Hlavným cieľom v tomto smere je identifikácia multimodálnych špecifických prodromálnych biomarkerov neurodegeneratívnych ochorení, predovšetkým Parkinsonovej choroby, ktoré umožnia posun liečby týchto ochorení zo symptomatických do presymptomatických štádií ochorenia. V súčinnosti s pokročilými možnosťami genetiky – „next generation sequencing“, sa zameriavame na identifikáciu nových genetických ochorení ako aj detailný popis fenotypovo-genotypových korelácií ktoré povedú k lepšiemu porozumeniu a teda aj precíznejšej diagnostike a liečbe geneticky viazaných neurologických ochorení. V tejto oblasti pracujú špecialisti CETCM naprieč spektrom základného výskumu, klinických ako aj spoločenských odborov.

Klinické štúdie
CETCM má za cieľ stať sa špičkovým a medzinárodne uznávaným centrom pre vývoj onko-diagnostických technológii a terapií s cieľom overiť bezpečnosť a účinnosť daných diagnostických testov a terapii využijúc klinické štúdie. Súčasťou prípravy na klinické štúdie je získanie akreditácie podľa medzinárodnej normy STN EN ISO 15189:2013 Medicínske laboratóriá. Budeme sa taktiež snažiť získať celý komplexný súbor medzinárodne uznávaných kvalitatívnych požiadaviek z etickej a vedeckej oblasti, ktoré sa musia dodržať pri navrhovaní a vykonávaní klinických štúdií, pri vedení dokumentácie o klinických štúdiách a pri spracúvaní správ a dát a hlásení o klinickom skúšaní, ktoré sa vykonáva na človeku.

Biobanka
Biobankovanie je esenciálny predpoklad pre validný biomedicínsky výskum v blízkej budúcnosti. Zameranie biobanky, ktorej úlohou je zber biologického materiálu a hlavne dát pre biomedicínsky výskum, bude smerované na zber materiálu zo zdravej populácie a zber materiálu z populácie so spoločensky závažnými typmi ochorení. Cieľom je vstupovať do medzinárodného farmaceutického výskumu a biomedicínsky orientovaného výskumu pre zabezpečenie vysokej senzitivity diagnostických metód a vysokej účinnosti liečebných metód. Biobanka bude ústredným bodom pre budúci výskum hlavne v oblasti onkológie, metabolických a srdcovo - cievnych chorôb. Biobanlabude súčasťou medzinárodného konzorcia BBMRI-ERIC.

Univerzitu tretieho veku na UPJŠ v Košiciach úspešne ukončili prví absolventi

$
0
0

Viac ako 50 absolventov si v piatok 25. mája 2018 prevzalo osvedčenia o ukončení štúdia na Univerzite tretieho veku na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ich slávnostná promócia, ktorá bola prvou v rámci UPJŠ v Košiciach, sa uskutočnila v Historickej aule Rektorátu UPJŠ v Košiciach za účasti rektora UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavla Sováka, CSc., prorektora pre rozvoj vzťahov s verejnosťou prof. PhDr. Jána Gbúra, CSc., prorektorky pre vysokoškolské vzdelávanie prof. Ing. Márie Marekovej, CSc., prodekanky Lekárskej fakulty UPJŠ pre študijný program zubné lekárstvo v slovenskom a anglickom jazyku MUDr. Silvie Timkovej, PhD. v zastúpení dekana LF UPJŠ a prodekanky Právnickej fakulty UPJŠ pre zahraničné vzťahy a informačné technológie doc. JUDr. Reginy Hučkovej, PhD. v zastúpení dekanky PrávF UPJŠ. Pozvanie na promóciu prijali aj garanti študijných programov: doc. MVDr. Tatiana Kimáková, PhD. v študijnom programe Medicína, JUDr. Jana Žuľová, PhD. v študijnom programe Právo, doc. RNDr. Sergej Mochnacký, CSc. a prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD. v študijnom programe Rastliny v životnom prostredí. Slávnostnej promócie sa okrem predstaviteľov univerzity a absolventov zúčastnili aj rodinní príbuzní a známi 54 absolventov Univerzity tretieho veku na UPJŠ v Košiciach.

„Úprimne Vám blahoželám k úspešnému ukončeniu štúdia. Spolu s Vami zdieľam radosť a som hrdý na Váš vysokoškolský výkon. Dnešná promócia teda nie je len Vaším osobným úspechom, ale teší nás všetkých. Výnimočnosť dnešnej promócie zvýrazňuje skutočnosť,  že Univerzita tretieho veku na UPJŠ nadväzuje na tradíciu tohto vzdelávania, ktoré viac ako 20 rokov sa realizovalo spoločne na košických univerzitách,“ uviedol vo svojom príhovore rektor UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.

Absolventom Univerzity tretieho veku na UPJŠ v Košiciach, ktorí aj vo svojom pokročilejšom veku preukázali svoju pevnú vôľu a úsilie študovať, srdečne blahoželáme. Nech slová najstaršej, 86-ročnej študentky, že „nikdy nie je neskoro“, zostanú motiváciou pre všetkých, ktorí so štúdiom na U3V po päťdesiatke ešte stále váhajú.

Obsadenosť

JUNIÁLES pre zamestnancov UPJŠ v Botanickej záhrade

Univerzita sa otvára spolupráci so zamestnávateľmi

$
0
0

V letnom semestri akademického roka 2017/2018 založila Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach jedinečný klub Career Club UPJŠ pre zamestnávateľov, ktorí majú záujem sprostredkovať kvalitné pracovné skúsenosti a príležitosti jej študentom a absolventom. Career Club UPJŠ je iniciatívou univerzity a Univerzitného poradenského centra UNIPOC, ktoré už teraz poskytuje študentom odborné rady pri uchádzaní sa o zamestnanie a atraktívne kurzy rozvoja kompetencií.

Naším cieľom je vytvoriť pre študentov a absolventov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach platformu, v ktorej by našli informácie a najmä kvalitné príležitosti pre svoj kariérny rozvoj. Zároveň by sme chceli zamestnávateľom uľahčiť prístup k študentom a absolventom kvalitnej univerzity. Za týmto účelom sme sa rozhodli vytvoriť Career Club UPJŠ. Cieľom vytvorenia tohto klubu je dlhodobá spolupráca univerzity a zamestnávateľov na zlepšovaní pripravenosti študentov pre pracovný trh a zároveň na vytváraní príležitostí na uplatnenie ich potenciálu na ňom. Ideálnym výsledkom tejto spolupráce by mal byť kvalitný študent a absolvent na kvalitnom a schopnostiam zodpovedajúcom pracovnom mieste.

Ktoré spoločnosti už sú členmi Career Club UPJŠ?

Medzi členov kariérneho klubu momentálne patrí 8 spoločností:

  • Affinity Analytics,
  • AT&T Global Network Services Slovakia,
  • Čechová & Partners,
  • Dell,
  • Deutsche Telekom Services Europe Slovakia,
  • Johnson & Johnson,
  • LafargeHolcim European Business Services,
  • LYNX – spoločnosť s ručením obmedzeným Košice,
  • Svet zdravia, a.s.,

... a s mnohými ďalšími komunikujeme.

Čo môžu očakávať študenti UPJŠ v Košiciach?

  • Pracovné ponuky, stáže, letné školy a iné príležitosti priamo v AiS2 pod hlavičkou Trh práce. Pracovné ponuky sú filtrované podľa fakulty alebo študijného odboru.
  • Rôzne workshopy, tréningy, prednášky a iné možnosti rozvoja kompetencií.
  • Spoluprácu s praxou na záverečných prácach.
  • Aktuálne informácie o pracovnom trhu.

... a mnoho iných benefitov.

Tešíme sa na aktívnu účasť študentov na kariérnych podujatiach Univerzitného poradenského centra.


Univerzita sa otvára spolupráci so zamestnávateľmi

$
0
0

V letnom semestri akademického roka 2017/2018 založila Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach jedinečný klub Career Club UPJŠ pre zamestnávateľov, ktorí majú záujem sprostredkovať kvalitné pracovné skúsenosti a príležitosti jej študentom a absolventom. Career Club UPJŠ je iniciatívou univerzity a Univerzitného poradenského centra UNIPOC, ktoré už teraz poskytuje študentom odborné rady pri uchádzaní sa o zamestnanie a atraktívne kurzy rozvoja kompetencií.

Naším cieľom je vytvoriť pre študentov a absolventov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach platformu, v ktorej by našli informácie a najmä kvalitné príležitosti pre svoj kariérny rozvoj. Zároveň by sme chceli zamestnávateľom uľahčiť prístup k študentom a absolventom kvalitnej univerzity. Za týmto účelom sme sa rozhodli vytvoriť Career Club UPJŠ. Cieľom vytvorenia tohto klubu je dlhodobá spolupráca univerzity a zamestnávateľov na zlepšovaní pripravenosti študentov pre pracovný trh a zároveň na vytváraní príležitostí na uplatnenie ich potenciálu na ňom. Ideálnym výsledkom tejto spolupráce by mal byť kvalitný študent a absolvent na kvalitnom a schopnostiam zodpovedajúcom pracovnom mieste.

Ktoré spoločnosti už sú členmi Career Club UPJŠ?

Medzi členov kariérneho klubu momentálne patrí 8 spoločností:

  • Affinity Analytics,
  • AT&T Global Network Services Slovakia,
  • Čechová & Partners,
  • Dell,
  • Deutsche Telekom Services Europe Slovakia,
  • Johnson & Johnson,
  • LafargeHolcim European Business Services,
  • LYNX – spoločnosť s ručením obmedzeným Košice,
  • Svet zdravia, a.s.,

... a s mnohými ďalšími komunikujeme.

Čo môžu očakávať študenti UPJŠ v Košiciach?

  • Pracovné ponuky, stáže, letné školy a iné príležitosti priamo v AiS2 pod hlavičkou Trh práce. Pracovné ponuky sú filtrované podľa fakulty alebo študijného odboru.
  • Rôzne workshopy, tréningy, prednášky a iné možnosti rozvoja kompetencií.
  • Spoluprácu s praxou na záverečných prácach.
  • Aktuálne informácie o pracovnom trhu.

... a mnoho iných benefitov.

Tešíme sa na aktívnu účasť študentov na kariérnych podujatiach Univerzitného poradenského centra.

Mandala šťastia

Prijímacie konanie na akademický rok 2018/2019, Druhé kolo

$
0
0

Záujemcovia o štúdium bakalárskeho študijného programu „ Šport a rekreácia“ na Ústave telesnej výchovy a športu UPJŠ, môžu podať prihlášku ajelektronickou formou.

Termín podávania prihlášok: do 20.7.2018

  • Prihláška

Do prihlášky je potrebné vypísať koncoročné známky zo všetkých predmetov za prvé tri roky štúdia (8- ročné gymn. kvinta až septima, 5-ročné gymnázium za 2. až 4. ročník štúdia) a známky z polročného vysvedčenia z posledného ročníka.

Správnosť uvedených známok a vypočítaných priemerov musí potvrdiťstredná škola.
Uchádzači, ktorí už maturovali  a známky im stredná škola nepotvrdí, zašlú overené kópie všetkých vysvedčení. (aj maturitné vysvedčenie)

Prihlášku je potrebné vytlačiť, podpísať a so známkami  potvrdenými strednou školou poslať poštou na študijné oddelenie ÚTVŠ.

  • Poplatok za prihlášku

Elektronická prihláška  40€
Papierová prihláška      50€

Poplatok je potrebné uhradiť výhradne bankovým prevodom na číslo účtu:

SK64 8180 0000 0070 0007 4351, variabilný symbol: 9101, špecifický symbol: rodné číslo bez lomky, konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa: meno a priezvisko uchádzača. Kópiu dokladu o úhrade nie je potrebné k prihláške dokladať, odporúčame však urobiť tak z dôvodu identifikácie platby pri prípadnom nesprávnom zadaní platobných údajov.

Vaša elektronická prihláška bude preklopená na spracovanie po prijatí platby za prijímacie konanie. Je preto nutné dôsledné vyplnenie jednotlivých symbolovzobrazených v príkaze na úhradu, ktorý si môžete vytlačiť zo systému.

  • Ďalšie informácie

• Životopis a potvrdenie lekára nevyžadujeme
Podmienky prijímacieho konania

 

Uznanie diplomu získaného v zahraničí

Aj tento rok sa uskutočnila Škola používateľov XFEL a synchrotrónového žiarenia „SFEL“

$
0
0

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pripravila v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, European XFEL, GmbH v Hamburgu a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR ďalší ročník medzinárodnej „School of XFEL and Synchrotron Radiation Users – SFEL 2018“. V rámci nej mali domáci i zahraniční vedci, študenti, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci možnosť vypočuť si prednášky popredných svetových odborníkov o problematike využitia rtg. lasera XFEL v Hamburgu, popredných EÚ zdrojov synchrotrónového i neutrónového žiarenia v rôznych vedných oblastiach ako štruktúrna biológia, fyzika, chémia, materiálový výskum a IT. Piaty ročník medzinárodnej vedeckej školy SFEL 2018 sa uskutočnil od 27. do 31. mája 2018 v hoteli SOREA MÁJ v Liptovskom Jáne.

Medzi nosné pozvané prednášky určite patrili príspevky predsedu rady riaditeľov XFEL Roberta Feidenhans’la  ako aj vedeckého riaditeľa XFEL Sergueia Molodtsova, ktorí sa venovali významu a prínosu XFEL pre vedecké aplikácie. O najnovších perspektívach európskeho synchrotrónového centra v Grenoble (ESRF) informoval vedecký riaditeľ ESRF Herald Reichert. Pre študentov a doktorandov boli rovnako atraktívne aj praktický workshop Rajmunda Moksa zo švédskeho MAX IV Laboratory, prednáška Ivana Vartaniansa z DESY Hamburg o zobrazovaní jednotlivých častíc, ale aj prehľad nových možností XFEL od Jaceka Krzywinského z amerického SLAC,  doplnené o prednášky slovenských odborníkov spolupracujúcich s výskumnými tímami v XFEL na vývoji dvoch experimentálnych stanovíšť Karla Saksla z UMV SAV v Košiciach,  Jozefa Uličného z UPJŠ v Košiciach a Imricha Baráka z UMB SAV v Bratislave. Vedci z ČR prostredníctvom prednášky Jacoba Andreassona predstavili experimentálne možnosti v ELI – laserovom centre vybudovanom v Dolních Břežanoch.

„Veľmi ma teší, že vedecký riaditeľ XFEL prof. Sergej Molodtsov skonštatoval, že každým ročníkom sme svedkami stúpajúcej vedeckej úrovne príspevkov na SFEL. Domnievam sa, že je to aj tým, že po prvýkrát získali granty aj doktorandi zo zahraničia. Veľmi pozitívne hodnotím aj možnosť doktorandov vystúpiť so svojimi vedeckými výsledkami na základe ich experimentoch na synchrotrónoch. Som presvedčený, že škola splnila všetky ciele, vytvorila dostatočný priestor pre získanie nových poznatkov i na vytváranie spoločných projektov,“ uviedol rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a predseda organizačného výboru SFEL2018 prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.

„Toto podujatie považujem za veľmi užitočné s ohľadom na vzdelávanie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov v oblasti najpokročilejšieho výskumu živej a neživej prírody. Škola je zároveň miestom stretnutia komunity vedcov venujúcej sa tomuto výskumu,“ zhodnotil Ing. Karel Saksl, DrSc. z UMV SAV v Košiciach.

Viac informácií nájdete v tlačovej správe.

 

Na Family Safety Day 2018 nechýbala ani Univerzita Pavla Jozefa Šafárika

$
0
0

Už po siedmykrát sa v U.S. Steel Košice uskutočnil Family Safety Day. Aj v sobotu 2. júna 2018 niesol podtitul „Kde pracuje môj otec, moja mama?“. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach si pre zamestnancov spoločnosti U. S. Steel Košice, jej dcérskych spoločností a ich rodiny pripravila mnohé zaujímavé lákadlá. V stánku UPJŠ v Košiciach sa záujemcovia mohli dozvedieť užitočné informácie o pestovaní rastlín či okrasných drevinách v záhradnej tvorbe. Mnohí návštevníci si nenechali ujsť ukážku živočíchov žijúcich v pôde či „zelenú oázu“ v blízkosti stanu UPJŠ v Košiciach. Okrem toho si mohli návštevníci v tombole zasúťažiť o voľné vstupenky do Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach alebo o sadu rastlinného materiálu na ďalšie pestovanie. Deti si sobotné chvíle užili pri vytváraní megabublín, maľovaní na tvár, balónoch, discgolfe a ďalších pohybových aktivitách.
 

Organizačná štruktúra

$
0
0
  • Vedenie

    • Riaditeľ

      prof. RNDr. Pavol Miškovský, DrSc.
      Jesenná 5, 041 54 Košice
      Tel: +421 55 234 2244
      Email: pavol.miskovsky@upjs.sk
      • vedúci CIB

        doc. RNDr. Erik Sedlák, PhD.
        Jesenná 5, 041 54 Košice
        Tel: +421 55 234 2242
        Email: erik.sedlak@upjs.sk
      • vedúci CETCM

      • vedúci CIIT

        RNDr. Erik Bruoth, PhD.
        Jesenná 5, 041 54 Košice
        Tel: +421 55 234 2437
        Email: erik.bruoth@upjs.sk
      • vedúci CPM

        prof. RNDr. Rastislav Varga, DrSc.
        Park Angelinum 9, 040 01 Košice
        Tel: +421 55 234 2504
        Email: rastislav.varga@upjs.sk
    • Prevádzková riaditeľka

       Ing. Zuzana Svoreňová
      Park Angelinum 9, 040 01 Košice
      Tel: +421 55 234 1587
      Email: zuzana.svorenova@upjs.sk
  • Prevádzková administratíva
  • Dozorná rada
  • Rada pre transfer a inovácie
  • Medzinárodný poradný výbor

Dozorná rada TIP-UPJŠ

$
0
0
  • prof. RNDr. Pavol Sovák, PhD. - rektor UPJŠ v Košiciach, predseda DR TIP-UPJŠ
  • prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. - prorektor pre rozvoj a európsku problematiku UPJŠ v Košiciach
  • doc. RNDr. Garbiel Semanišin, PhD. - dekan PF UPJŠ v Košiciach
  • doc. MUDr. Daniel Pella, PhD. - dekan LF UPJŠ v Košiciach
  • prof. RNDr. Pavol Miškovský, DrSc. - riaditeľ TIP-UPJŠ
  • Ing. Zuzana Svoreňová - prevádzková riaditeľka TIP-UPJŠ
  • MUDr. Ján Slávik, MBA - riaditeľ spoločnosti a podpredseda predstavenstva, Nemocnica Košice-Šaca
  • RNDr. Miroslav Kiraľvarga, MBA - viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania, U. S. Steel Košice
  • Ing. Štefan Šípoš - riaditeľ Regionálneho riaditeľstva SLSP v Košiciach
  • MUDr. Peter Linkesch - medicínsky riaditeľ, UNLP Košice
  • doc. Ing. Radovan Hudák, PhD. - vedúci oddelenia Biomedicínske inžinierstvo, TU Košice
  • prof. MVDr. Juraj Pistl, PhD. - prorektor pre vedecko-výskumnú činnosť a zahraničné styky UVLF v Košiciach

Prevádzková administratíva

$
0
0
Prevádzková riaditeľka
 Ing. Zuzana Svoreňová
Park Angelinum 9, 040 01 Košice
Tel: +421 55 234 1587
Email: zuzana.svorenova@upjs.sk
  • Referát finančného manažmentu
  • Referát obchodno-právneho manažmentu
  • Referát PR manažmentu
  • Referát projektového manažmentu

Vedecké zameranie a projekty

$
0
0

Centrum Interdisciplinárnych Biovied (CIB)

je interdisciplinárne vedecko-technologické centrum zaoberajúce sa orientovaným výskumom na prieniku biológie, chémie, fyziky, matematiky a informatiky a prenosom vedeckých poznatkov do výrobnej praxe. Dominujúcim poslaním centra je realizácia vysokokvalitného základného výskumu v oblastiach proteínového inžinierstva, nanomedicíny, bioenergetiky a životného prostredia. Na to je naviazaný vývoj nových technológií a inovácií pre diagnostiku a liečbu závažných ochorení, analýzu životného prostredia ako aj ich marketing a aplikácia najnovších vedeckých poznatkov v hospodárskej praxi a vo vzdelávaní.

Centrum Experimentálnej, Translačnej a Klinickej Medicíny (CETCM)

koordinovaným spôsobom realizuje medicínsky výskum predovšetkým v oblastiach personalizovanej a regeneračnej medicíny. Zámerom CETCM je dlhodobo a kontinuálne produkovať účinné diagnostické a liečebné modality v špecifikovaných oblastiach a zároveň poskytovať obyvateľstvu účinné návody na zmenu nezdravých návykov a životného štýlu s cieľom dosiahnuť dlhodobé znižovanie chorobnosti.

Centrum Informatiky a Informačných technológií (CIIT)

sa zameriava na vývoj a aplikáciu produktov digitálnych technológií a komunikačných systémov a to predovšetkým v oblastiach kybernetickej bezpečnosti, komunikačných systémov a umelej inteligencie. Zároveň generuje podporné systémy pre vývoj ďalších technológií v spolupráci s CIB, CETCM a CPM.

Centrum Progresívnych Materiálov (CPM)

sa zameriava na výskum, vývoj a aplikáciu nových progresívnych materiálov s význačnými fyzikálnymi, chemickými a mechanickými vlastnosťami, ako aj na výskum a vývoj technológií na ich výrobu a charakterizáciu. Cieľom je prenos poznatkov zo základného výskumu v oblasti fyziky, chémie a materiálového výskumu do finálnych aplikácií v oblasti senzorov, aktuátorov, počítačových pamätí a moderných spintronických zariadení.

Technologický transfer

$
0
0

V TIP je vytvorený systém podpory technologického transferu v troch úrovniach:

  • start-up inkubator
  • start-up akcelerator
  • spin-off

Laboratória a ponuka služieb

Viewing all 4977 articles
Browse latest View live