Quantcast
Channel: UPJS Kosice
Viewing all 4977 articles
Browse latest View live

Zameranie

$
0
0

Nanomedicína
Nádorové ochorenia predstavujú obrovský zdravotný, psychický a sociálny problém pre pacientov, ich okolie
i celú spoločnosť. Zmena životného štýlu, prostredia a nárast vekového priemeru ľudskej populácie spôsobujú, že počet ochorení a nových onkologických prípadov sa neustále zvyšuje. Výskum realizovaný v CIB v oblasti nanomedicíny rieši závažný problém spojený s chemoterapiou, konkrétne s jej nežiadúcimi vedľajšími účinkami, a je zameraný na dva základné prístupy riešiace tento problém:

  1. Vývoj selektívneho nanotransportného systému pre cielený transport protinádorových liečiv.
    Hlavným cieľom zamerania je vývoj novej generácie transportných systémov schopných efektívne prenášať dostatočné množstvo liečiv a vyznačujúcich sa silnou afinitou pre väzbu so špecifickými receptormi nachádzajúcimi sa na povrchoch nádorových buniek. Takto dizajnovaný transportný systém liečiv má potenciál byť efektívne modulovateľný aj pre mutované nádorové receptory jednotlivých pacientov, čím môže prispieť k personalizovanej liečbe nádorovýchochorení.
  2. Fotodynamická terapia rakoviny (PDT)
    Hlavným cieľom tohto zamerania je popis mechanizmov bunkovej smrti vyvolanej fotodynamickou akciou a na jeho základe návrh zefektívnenia PDT na bunkovej úrovni. Následne, na základe poznatkov získaných na bunkovej úrovni, navrhnúť protokoly PDT na úrovni modelového systému CAM (membrána kuracích embryí), úrovni in vivo (zvieracie modely) s možnou aplikáciou v selektívnej liečbe nádorových ochorení u ľudí.

Proteínové inžinierstvo
- vývoj a výskum proteínov používaných pri biologickej liečbe
Výskum v tejto téme je orientovaný na vývoj a charakterizáciu proteínov a enzýmov s novými vlastnosťami, vhodnými pre medicínske, diagnostické a biotechnologické aplikácie. Vývoj nových proteínov/enzýmov s požadovanými vlastnosťami bude založený na využívaní „state-of-the-art“ techník racionálneho dizajnu mutácií v týchto biomakromolekulách a tzv. evolučných metód, ako sú displej (ribozomálny a kvasinkový) technológie. Špeciálny dôraz bude
kladený na výskum a vývoj proteínov na báze DARPinov a monoklonálnych protilátok, ktoré sú úspešne používané pri biologickej liečbe pacientov. Tieto proteíny sú schopné špecificky a s vysokou afinitou rozpoznávať charakteristické epitopy komplexných proteínov, napr. špecifické receptory na rakovinových bunkách, ako aj jednoduchých an/organických ligandov. Novovytvorené proteíny budú následne využívané na diagnostické a medicínske účely, napr. detekcia špecifických receptorov na tkanivách a cielený transport liečiv do postihnutého tkaniva.

Starnutie a oxidačný stres
Výskumné zameranie „Starnutie a oxidačný stres“ v sebe zahŕňa dve vzájomne sa dopĺňajúce oblasti: molekulovú bioenergetiku bunkového dýchania a bioenergetiku bunky a oxidačný stres. Tieto oblasti pokrývajú širokú škálu moderného bioenergetického výskumu počnúc štúdiom spriahnutia elektrónového a protónového transportu, určenia princípov pre pumpovanie protónov cez biologické membrány a kontroly elektrónového transportu v komplexoch
dýchacieho reťazca, cez skúmanie vzťahu produkcie reaktívnych kyslíkových molekúl a štruktúrnou kompaktnosťou a funkčnosťou mitochondrií, identifikáciu faktorov, ktoré regulujú a kontrolujú oxidačno-antioxidačnú rovnováhu v bunkách, až po poznanie a pochopenie mechanizmov bunkovej smrti spojenej so zmenami štruktúry a funkcií mitochondrií. Výskum v týchto oblastiach prináša v súčasnosti mnohé poznatky, ktoré môžu prispieť k objasneniu fundamentálnych otázok týkajúcich sa procesu starnutia a sním súvisiacimi mechanizmami vzniku a priebehu mnohých závažných ochorení (predovšetkým nádorové ochorenia a neurodegeneratívne
ochorenia).

Životné prostredie
V tejto témesa zaoberáme vývojom spoľahlivých a citlivých metód na detekciu veľmi nízkych koncentrácií liečiv v biologickom prostredí, ako aj polutantov životného prostredia vo vode a potravinách. Zameriavame sa na vývoj nano-senzorov založených na modifikovaných kovových povrchoch (predovšetkým strieborných a zlatých) vhodných na detekciu nízkych koncentrácií molekúl metódou povrchovo zosilnenej Ramanovej spektroskopie (SERS). Výskum v tejto oblasti je úzko koordinovaný s činnosťou startupu SAFTRA Photonics s.r.o, ktorý získal v roku 2017 významný medzinárodný projekt v rámci výzvy SME - H2020. Tento projekt je venovaný vývoju a optimalizácii nano-čipu na detekciu nízkych koncentrácií organochloridových pesticídov vo vode a potravinách.


Centrum Interdisciplinárnych Biovied (CIB)

$
0
0

je interdisciplinárne vedecko-technologické centrum zaoberajúce sa orientovaným výskumom na prieniku biológie, chémie, fyziky, matematiky a informatiky a prenosom vedeckých poznatkov do výrobnej praxe. Dominujúcim poslaním centra je realizácia vysokokvalitného základného výskumu v oblastiach proteínového inžinierstva, nanomedicíny, bioenergetiky a životného prostredia. Na to je naviazaný vývoj nových technológií a inovácií pre diagnostiku a liečbu závažných ochorení, analýzu životného prostredia ako aj ich marketing a aplikácia najnovších vedeckých poznatkov v hospodárskej praxi a vo vzdelávaní.

Zameranie

$
0
0

Personalizovaná medicína
Hoci sa dnešná diagnostika opiera o moderné smery genomiky, proteomiky, metabolomiky, bioinformatiky či metódy molekulovej a bunkovej biológie, mnohí onkologickí pacienti stále zomierajú kvôli neskorej, nesprávnej alebo nepresnej diagnostike. Podľa amerického celonárodného prieskumu 400 prestížnych onkologických špecialistov, podiel nesprávnej a nepresnej diagnostiky dosahuje hodnotu 28%, pri niektorých typoch rakovín dokonca viac než 50% (napr. rakoviny prsníka, lymfatických ciev, sarkómy). Hlavnými príčinami sú chýbajúci biomarker, nesprávna charakteristika rakoviny, nevhodná patológia tkaniva kvôli limitujúcim diagnostickým technológiám, neadekvátna genetická a genomická informácia prístupná v čase diagnózy. No najväčším problémom dnešnej diagnostiky nádorových ochorení naďalej zostáva skutočnosť, že špecifický biomar11 Technologický a inovačný park UPJŠ Technology driven — human oriented ker nie je možné presne kvantifikovať a tým správne nastaviť terapiu, ktorá sa výsledne stáva nepresnou a neúspešnou.

  1. Personalizovaná diagnostika
    Prvým cieľom programu pre personalizovanú medicínu je preto vyvinúť skoré, presné, špecifické, kvantifikovateľné, multiplexné, ľahko dostupné a lacné diagnostické testy, ktoré by dopomohli k efektívnemu a úspešnému liečeniu nádorov a prevencii rakoviny. Princípom bude kvantifikácia (vizualizačná a sekvenačná) všetkých 3 základných biomarkerov (DNA, RNA a proteín), ako aj ich simultánna vizualizácia. CETCM sa bude opierať o vývoj nových a moderných diagnostických biotechnológií prepojením chémie nukleových kyselín, biochémie, genomiky, proteomiky, bioinformatiky, molekulovej biológie, patológie a medicíny s využitím špičkovej mikroskopie s vysokým rozlíšením a 3D vizualizácií biopsií, či už jedinej bunky alebo mikroskopického genómu v jadre bunky, nových sekvenačných technológií a iných metód vrátane qPCR, DNA microarray, FACS, Elisa.
  2. Personalizovaná terapia
    Druhým cieľom programu pre personalizovanú medicínu je vyvinúť moderné onkologické liečebné prístupy opierajúc sa o výstupy z farmakogenetiky a farmakogenomiky, vývoja génových a vírusových terapií (vrátane vývoja nových generácii iRNA liekov a CRISPR/Cas9 moderných génových terapií), nových radiačných terapií, objavovania nových liekov (zahŕňajúc fenotypové skrínovanie, aplikácií nových liečiv (zahŕňajúc nanotechnológie).

Regeneračná medicína
Oblasť regenerácie tkanív a orgánov a výskum kmeňových a somatických buniek z hľadiska ich terapeutického potenciálu je v poslednej dekáde jednou z najviac študovaných, rozvíjaných – a zdá sa – aj najatraktívnejších medicínskych tém, s perspektívouširokého využitia v praktickej medicíne. Regeneračná medicína a bunková terapia predstavujú v súčasnom biomedicínskom výskume „horúce“ témy. Princípy regeneračnej medicíny sú vo všeobecnosti založené na použití autológnych alebo alogénnych somatických alebo kmeňových buniek, molekúl z nich odvodených, na genetických manipuláciách buniek, pokrokových tkanivových a orgánových náhradách. Výskum v tejto oblasti je svojou povahou silne interdisciplinárny. Viaceré metódy bunkovej terapie boli skvalitnené implementáciou bioinžinierskych princípov do celého konceptu, čím sa odkryl rad nových možností interakcií buniek s orgánmi, tkanivami, bunkami, s materiálmi vyrábanými bioaditívnymi postupmi, 3D tlačou. Takto pripravované tkanivové náhrady je možné personifikovaným spôsobom aplikovať pri regenerácii tkanív a veľmi perspektívne aj pri tvorbe nových orgánov.

  1. Program transplantácie pankreatických ostrovčekov
    Cieľom tejto aktivity je v spolupráci s Ústavom polymérov SAV v Bratislave a CellTrans Inc. v Chicagu iniciovať a udržať program transplantácie pankreatických ostrovčekov na Slovensku. Tento program zaradí Slovensko medzi približne 40 transplantačných DM1 transplantáciou pakreatických ostrovčekov v rámci komplexnej starostlivosti o diabetického pacienta zameranej v prvom rade na diabetikov s labilnou metabolickou kontrolou DM a častým výskytom hypoglykémie, prípadne poruchou vnímania hypoglykémie. Popri základnom cieli, t.j. zavedení terapie DM1 transplantáciou pakreatických ostrovčekov, bude ďalším cieľom pripojenie sa k výskumu možnosti transplantácie enkapsulovaných pankreatických ostrovčekov bez nutnosti podávania imunosupresív.

Neurovedy
V oblasti neurovied sa zameriavame predovšetkým na skupinu neurodegeneratívnych ochorení, ktoré sa so starnutím populácie stávajú čoraz závažnejším medicínskym a finančným problémom spoločnosti. V súčasnosti je možná diagnostika týchto ochorení až v pomerne neskorých symptomatických štádiách ochorenia, čo vzhľadom na pokročilosť degeneratívnych zmien v mozgu výrazne limituje používanie efektívnej neuroprotektívnej resp. ochorenie modifikujúcej terapie. Hlavným cieľom v tomto smere je identifikácia multimodálnych špecifických prodromálnych biomarkerov neurodegeneratívnych ochorení, predovšetkým Parkinsonovej choroby, ktoré umožnia posun liečby týchto ochorení zo symptomatických do presymptomatických štádií ochorenia. V súčinnosti s pokročilými možnosťami genetiky – „next generation sequencing“, sa zameriavame na identifikáciu nových genetických ochorení ako aj detailný popis fenotypovo-genotypových korelácií ktoré povedú k lepšiemu porozumeniu a teda aj precíznejšej diagnostike a liečbe geneticky viazaných neurologických ochorení. V tejto oblasti pracujú špecialisti CETCM naprieč spektrom základného výskumu, klinických ako aj spoločenských odborov.

Klinické štúdie
CETCM má za cieľ stať sa špičkovým a medzinárodne uznávaným centrom pre vývoj onko-diagnostických technológii a terapií s cieľom overiť bezpečnosť a účinnosť daných diagnostických testov a terapii využijúc klinické štúdie. Súčasťou prípravy na klinické štúdie je získanie akreditácie podľa medzinárodnej normy STN EN ISO 15189:2013 Medicínske laboratóriá. Budeme sa taktiež snažiť získať celý komplexný súbor medzinárodne uznávaných kvalitatívnych požiadaviek z etickej a vedeckej oblasti, ktoré sa musia dodržať pri navrhovaní a vykonávaní klinických štúdií, pri vedení dokumentácie o klinických štúdiách a pri spracúvaní správ a dát a hlásení o klinickom skúšaní, ktoré sa vykonáva na človeku.

Biobanka
Biobankovanie je esenciálny predpoklad pre validný biomedicínsky výskum v blízkej budúcnosti. Zameranie biobanky, ktorej úlohou je zber biologického materiálu a hlavne dát pre biomedicínsky výskum, bude smerované na zber materiálu zo zdravej populácie a zber materiálu z populácie so spoločensky závažnými typmi ochorení. Cieľom je vstupovať do medzinárodného farmaceutického výskumu a biomedicínsky orientovaného výskumu pre zabezpečenie vysokej senzitivity diagnostických metód a vysokej účinnosti liečebných metód. Biobanka bude ústredným bodom pre budúci výskum hlavne v oblasti onkológie, metabolických a srdcovo - cievnych chorôb. Biobanlabude súčasťou medzinárodného konzorcia BBMRI-ERIC.

Centrum Experimentálnej, Translačnej a Klinickej Medicíny (CETCM)

$
0
0

koordinovaným spôsobom realizuje medicínsky výskum predovšetkým v oblastiach personalizovanej a regeneračnej medicíny. Zámerom CETCM je dlhodobo a kontinuálne produkovať účinné diagnostické a liečebné modality v špecifikovaných oblastiach a zároveň poskytovať obyvateľstvu účinné návody na zmenu nezdravých návykov a životného štýlu s cieľom dosiahnuť dlhodobé znižovanie chorobnosti.

Centrum Informatiky a Informačných technológií (CIIT)

$
0
0

sa zameriava na vývoj a aplikáciu produktov digitálnych technológií a komunikačných systémov a to predovšetkým v oblastiach kybernetickej bezpečnosti, komunikačných systémov a umelej inteligencie. Zároveň generuje podporné systémy pre vývoj ďalších technológií v spolupráci s CIB, CETCM a CPM.

Zameranie

$
0
0

Kybernetická bezpečnosť
Sieťové a informačné systémy a služby zohrávajú dôležitú úlohu v spoločnosti. Ich spoľahlivosť a bezpečnosť sú nevyhnutné pre hospodárske a spoločenské činnosti a najmä pre fungovanie vnútorného trhu. Robustnosť a pripravenosť sieti je ovplyvňovaná viacerými faktormi, ktoré riadia jej využívanie. Cieľom CIIT je rozvíjať modely zohľadňujúce tieto faktory a dôveryhodnejšie odhadovať ich potenciál plniť si svoj účel čeliac zmeneným podmienkam. Respektíve, modelovať vplyv zásahov do štruktúry sietí na správanie v ostatných oblastiach. Je nevyhnutné v týchto modeloch zohľadňovať bezpečnostné aspekty, ohrozenie súkromia a etické princípy. Identifikovať bezpečnostné hrozby siete, komunity, jednotlivca. Identifikovať anomálie resp. predpovedať degeneratívne procesy v štruktúrach. Rozvíjať modely na skúmanie komplexných systémov s viacerými rozmermi a ich vzájomnej závislosti ( napr. ako sú jednotliví aktéri v sieťach vnorení do väčších sociálnych, kultúrnych, technických štruktúr a vo fyzickom priestore).

Komunikačné a kolaboračné systémy
Tak ako bolo ovládanie počítača príkazmi a klávesnicou nahradené ovládaním pomocou GUI s pomocou myši, nové ovládacie zariadenia opäť zásadným spôsobom zmenia návrh používateľských rozhraní. Zavedené produkty čelia tejto novej výzve a budú musieť prispôsobiť svoje používateľské rozhrania novým trendom. Pred zmenou je ale potrebné vykonať množstvo experimentov s rôznymi prístupmi. Zatiaľ ešte neexistujú používateľské vzory pre nové spôsoby ovládania. Naším cieľom je vytvoriť priestor pre experimentálne návrhy rozhraní a skúmať možnosti ovládania používateľského rozhrania pomocou moderných ovládačov alebo vyvinúť nový ovládač, ktorý by bol prirodzený na ovládanie. Experimentálna činnosť by bola prínosom aj pre komerčné subjekty zapojené v konzorciu Košice IT valley.

Umelá inteligencia
Získavanie znalostí z dát je v mnohom doménovo-špecifická úloha. Na jednej strane vyžaduje rozsiahle znalosti analytických a výskumných metód, ale rovnako aj silné porozumenie oblasti z ktorej dáta pochádzajú. Cieľom CIIT je vybudovať v spolupráci s komerčnou sférou pracovisko pre podporu tvorby expertných systémov využitím poznatkov z rozvoja štatistických analytických metód, konceptovej analýzya metód strojového učenia.

Centrum Informatiky a Informačných technológií (CIIT)

$
0
0

sa zameriava na vývoj a aplikáciu produktov digitálnych technológií a komunikačných systémov a to predovšetkým v oblastiach kybernetickej bezpečnosti, komunikačných systémov a umelej inteligencie. Zároveň generuje podporné systémy pre vývoj ďalších technológií v spolupráci s CIB, CETCM a CPM.

Centrum Progresívnych Materiálov (CPM)

$
0
0

sa zameriava na výskum, vývoj a aplikáciu nových progresívnych materiálov s význačnými fyzikálnymi, chemickými a mechanickými vlastnosťami, ako aj na výskum a vývoj technológií na ich výrobu a charakterizáciu. Cieľom je prenos poznatkov zo základného výskumu v oblasti fyziky, chémie a materiálového výskumu do finálnych aplikácií v oblasti senzorov, aktuátorov, počítačových pamätí a moderných spintronických zariadení.


Zameranie

$
0
0

Multifunkčné materiály s význačnými fyzikálnymi vlastnosťami
Moderné aplikácie vo všetkých oblastiach priemyslu, medicíny, IoT. vyžadujú materiály, ktoré sa popri svojich mechanických, elektrických a iných vlastnostiach vyznačujú aj schopnosťou podávať informáciu o svojom stave. Moderná fyzika pozná množstvo nových fyzikálnych dejov, ktoré sa dajú s výhodou využiť na konštrukciu takýchto multifunkčných materiálov. Či už ide o budovy, ktoré sa sami monitorujú a v prípade narušenia konštrukcie aj sami opravia, alebo o senzory v medicíne, ktoré nielen zaregistrujú zmenu teploty/polohy ľudského organizmu, ale aj umožnia jej korekciu. V rámci centra sa venujeme návrhu a vývoju takýchto materiálov a technológii ich výroby, charakterizácie až po návrh finálneho riešenia vhodného na priemyselné využitie.

Spintronika
Spintronika je relatívne nové odvetvie elektroniky, ktoré na prenos a uchovávanie informácie používa popri elektrickému náboju elektrónu aj jeho magnetický moment. To umožňuje konštrukciu nových typov pamätí, ktoré sa vyznačujú veľkou kapacitou (ako Harddisky) a súčasne rýchlosťou (ako pamäte RAM) za dodržania rozmerov podobných ako má pamäť RAM. Takýto vývoj vyžaduje pochopenie kompletne nových fyzikálnych javov, ktoré sa následne dajú využiť aj v iných odvetviach.

Publikácie

$
0
0

♦ 2018

  1. Zanolli C.,Pan L., Dumoncel J., Kullmer O., Kundrat M., Liu W., Macchiarelli R., Mancini L., Schrenk F., Tuniz C.: Inner tooth morphology of Homo erectus from Zhoukoudian. New evidence from an old collection housed at Uppsala University, SwedenJournal of Human Evolution, 116:1-13 (2018) Q1
  2. Sedlak E., Zoldak G., Wittung-Stafshede P.: Synergistic effects of copper sites on apparent stability of multicopper oxidase, Fet3p.International Journal of Molecular Sciences, 19:269 (2018) Q1
  3. Kesa P., Jancura D., Kudlacova J., Valusova E., Antalik M. : Excitation of triplet states of hypericin in water mediated by hydrotropic cromolyn sodium salt.Spectrochimica Acta Part A: Molecular and Biomolecular Spectroscopy, 193:158-191 (2018) Q2
  4. Tomkova S., Misuth M., Lenkavska L., Miskovsky P., Huntosova V.: In vitro identification of mitochondrial oxidative stress production by time-resolved fluorescence imaging of glioma cells. BBA-Molecular Cell Reasearch, 1865:616-628 (2018) Q1
  5. Horvath D., Brutovsky B.: Toward understanding of the role of reversibility of phenotypic switching in the evolution of resistance to therapy.Physics Letters A, 382:1586-1600 (2018) Q2
  6. Bauer D., Meinhold S., Jakob R.P., Stigler J., Merkel U., Maier T., Rief M., Zoldak G.: A folding nucleus and minimal ATP binding domain of Hsp70 identified by single-molecule force spectroscopy. PNAS, 115:4666-4671 (2018) Q1
  7. Schaefer J.V., Sedlak E., Kast F., Nemergut M., Pluckthun A.: Modification of the kinetic stability of immunoglobulin G by solvent additives. MABS, 10:607-623 (2018) Q1
  8. Hovan A., Datta S., Kruglik S.G., Jancura D., Miskovsky P., Bano G.: Phosphorescence kinetics of singlet oxygen produced by photosensitization in spherical nanoparticles. Part I. Theory. The Journal of PHYSICAL CHEMISTRY B, 122:5147-5153 (2018) Q1
  9. Datta S., Hovan A., Jutkova A., Kruglik S.G., Jancura D., Miskovsky P., Bano G.: Phosphorescence kinetircs of singlet oxygen produced by photosensitization in spherical nanoparticles. Part II. The case of hypericin-loaded low-density lipoprotein particles. The Journal of PHYSICAL CHEMISTRY B, 122:5154-5160 (2018) Q1

Laboratória

$
0
0
  • Laboratórium magnetických, optických a transportných vlastností (Laboratory of magnetic, transport and optical properties) – vývoj funkčných materiálov s význačnými magnetickými, optickými a transportnými vlastnosťami vhodnými pre aplikácie
  • Laboratórium technológie
  • Laboratórium syntézy usporiadaných nanopórovitých materiálov (Laboratory of the synthesis of ordered nanoporous materials)
  • Laboratórium adsorpcie a termickej analýzy (Laboratory of the adsorption and thermal analysis)

Správa o činnosti Akademického senátu UPJŠ v Košiciach

Úspechy

$
0
0
Vedec roka SR 2017 
Slávnostné vyhlásenie výsledkov oceňovania sa uskutočnilo dňa 15. mája 2018 o 14.00 hod. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.
V kategórii Technológ roka získal cenu prof. RNDr. Pavol Miškovský, DrSc. (Centrum interdisciplinárnych biovied, Technologický a inovačný park Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach).
Viac

Vedec roka SR 2017

$
0
0

Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská akadémia vied a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností vyhlásili tento rok 21. ročník oceňovania významných slovenských vedcov, technológov a mladých výskumníkov zo všetkých oblastí vedy a techniky – Vedec roka SR 2017. Medzi ocenenými za uplynulý rok bol aj prof. RNDr. Pavol Miškovský, DrSc., ktorý získal cenu v kategórii Technológ roka. Svoje ocenenie si prebral počas slávnostného vyhlásenia výsledkov oceňovania v utorok 15. mája 2018 o 14.00 hod. v Zrkadlovej sieni bratislavského Primaciálneho paláca.

 „Túto cenu vnímam hlavne ako ocenenie kolektívu a našej univerzity, ktorá projektom TIP – UPJŠ deklaruje svoju silnú ambíciu zaradiť sa medzi popredné univerzity v medzinárodnom priestore“, uviedol prof. RNDr. Pavol Miškovský, DrSc. z Centra interdisciplinárnych biovied, Technologického a inovačného parku UPJŠ v Košiciach. Ocenenie Vedec roka 2017 v kategórii Technológ roka získal za vývoj nanotechnológií na selektívnu a citlivú detekciu perzistentných organických polutantov vo vodnom prostredí a potravinách potvrdenú ziskom prestížneho medzinárodného grantu v rámci schémy H2020 SME – instrument. Okrem uvedenej kategórie boli odovzdané ocenenia aj v rámci kategórií Vedec roka, Mladý vedecký pracovník, Inovátor roka či Osobnosť medzinárodnej spolupráce.

Laureáti ocenenia Vedec roka SR 2017

Požiadavka na vypracovanie cenovej ponuky


Rektor UPJŠ predstavil na stretnutí akademickej obce rozvojové aktivity univerzity

$
0
0

V posluchárni M5 sa vo štvrtok 7. júna uskutočnilo stretnutie akademickej obce Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Predseda Akademického senátu UPJŠ doc. RNDr. Roman Soták, PhD. predložil správu o činnosti Akademického senátu UPJŠ za rok 2017 a rektor UPJŠ prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. správu o stave a rozvoji univerzity. V rámci nej informoval členov akademickej obce o aktuálnych prioritách v oblasti vzdelávania, vedy, investícií a riadenia univerzity.
 

Holandský veľvyslanec navštívil Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

$
0
0

Rektor UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. prijal v piatok 8. júna 2018 veľvyslanca Holandského kráľovstva v Slovenskej republike Henk Cor van der Kwasta. Stretnutie sa uskutočnilo na pôde Rektorátu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za účasti prorektorky pre zahraničné vzťahy a mobilitu na UPJŠ doc. Ing. Silvie Ručinskej, PhD., honorárneho konzula Holandského kráľovstva Matúša Murajdu a stážistu Veľvyslanectva Holandského kráľovstva Xander Steijlena.
 

Uznanie dokladov o vzdelaní III. stupňa vysokoškolského štúdia

Uznanie dokladov o vzdelaní

$
0
0

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uznáva Doklad o vzdelaní vydaný zahraničnou vysokou školou za rovnocenný po splnení podmienok v súlade so zákonom č. 422/2015 Z.z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Kybernetické cvičenie Cyber Europe 2018

$
0
0

Členovia akademického CSIRT tímu UPJŠ (CSIRT-UPJS) sa zúčastnili v dňoch 6.6 - 7.6.2018 5. kybernetického cvičenia Cyber Europe 2018, ktoré je tradične organizované pod Agentúrou EÚ pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA). Cvičenia Cyber Europe sú simulácie rozsiahlych kybernetických incidentov, ktoré prerástli do celoeurópskej kybernetickej krízy. Tieto cvičenia poskytujú príležitosti na analýzu závažnejších kybernetických incidentov a na riešenie zložitých situácií zabezpečovania kontinuity činností a krízového riadenia. V rokoch 2010, 2012, 2014 a 2016 ENISA zorganizovala už štyri celoeurópske kybernetické cvičenia.

Témou tohtoročného cvičenia bola reakcia na koordinované kybernetické útoky na systémy letísk. V rámci scenára cvičenia radikálna skupina použila digitálne a hybridné útoky a prevzala kontrolu, resp. narušila činnosť kritických systémov letiska. Tomuto intenzívnemu scenáru čelilo dokopy 900 odborníkov na kybernetickú bezpečnosť z 30 krajín Európy. Týmto odborníkom bolo v priebehu dvoch dní zaslaných vyše 23.000 podnetov k riešeniu. 6 členovia CSIRT-UPJS tímu boli súčasťou rôznych timov a okrem technických úloh, riešili aj organizačné otázky, resp. otázky komunikácie a spolupráce s inými tímami. 

Viac informácií o tejto akcii je dostupných v oficiálnej tlačovej správe agentúry ENISA

 

Viewing all 4977 articles
Browse latest View live